Żywienie Akit

Pod względem jedzenia, psy można podzielić na kilka grup, łakomczuchy – jedzące praktycznie wszystko, a najlepiej jak mocno śmierdzi, niejadki – którym to, trzeba przygotowywać ekstra szyneczki, żeby cokolwiek zjadły, są też takie które jedzą chętnie, ale szybko się nudzą jednostajną karmą. Akity które mamy i mają nasi znajomi można zaliczyć właśnie do tej trzeciej z grup, chętnie jedzą, ale szybko się nudzą tym samym smakiem. Dlatego naszym Akitkom staramy się urozmaicać karmę, ale zgodnie z obowiązującymi zasadami. Czyli jak wprowadzamy nową karmę to powoli, po trochę mieszając z aktualną karmą. Dochodzą do tego jeszcze wahania sezonowe i tak np psy potrafią na wiosnę stracić apetyt, za to włącza im się zainteresowanie rują u suczek 🙂

W tej chwili na rynku jest bardzo dużo specjalnych karm dla psów, chrupkie, w puszkach, saszetkach. Różnią się składem, smakiem i wielkością – podzielone są w zależności od rasy, wielkości bądź aktywności psa. Karmy takie, najczęściej zawierają wszystkie niezbędne składniki potrzebne psu do prawidłowego rozwoju, a także do utrzymania psa w odpowiedniej kondycji. Należy jednak pamiętać, że każdy pies jest inny i inne ma zapotrzebowanie żywieniowe. Zależne ono jest od ilości ruchu, pory roku i indywidualnych warunków każdego psa. Mając to wszystko na uwadze, trzeba wiedzieć, że nie każda kupowana karma nadaje się dla każdego psa. Dobrze jest też samemu przygotowywać jedzenie dla psów. Może to być gotowane mięso kurczaka, indyka bądź wołowe z wypełniaczem w postaci makaronu lub ryżu, wraz z warzywami. Akity nie wzgardzą rybami morskimi np.: śledziem który zawiera kwasy omega-3. Ryby morskie mogą być podawane na surowo, natomiast słodkowodne muszą być gotowane! Gdy pies jest karmiony karmą przez nas przygotowywaną nie należy zapominać o podawaniu dodatkowo preparatów witaminowych.

Czestość karmienia jest uzależniona od wieku, młodsze psy – szczeniaki – karmimy po kilka razy dziennie (3-4 razy), starsze – dorosłe – karmimy 1-2 razy dziennie, a jest to uwarunkowane ilością np smaczków jakie dostają w ciągu dnia. Należy pamiętać iż pies ma krótki przewód pokarmowy i szybciej trawi – szybciej też staje się głodny – dlatego my u nas w hodowli karmimy 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Karmimy tak aby pies nie był ani chudy, ani za gruby. Przekarmianie psów powoduje otłuszczanie i nadwagę, a co za tym idzie problemy ze stawami i sercem.

Należy też wiedzieć, że Akity nie tolerują dużej ilości białka – starajmy się wybierać karmy z niską zawartością białka i nie podawać karmy która przeznaczona jest dla kotów (na ogół karma dla kotów zawiera duże ilości białka)