Pielęgnacja Akit

BAFI

W przeciwieństwie do innych ras, Akity nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a więc nie musimy strzyc, modelować czy wiązać gumkami. Jednak dobrze jest od czasu do czasu psa wyszczotkować, a co za tym idzie trzeba wiedzieć, że sierść Akity jest dwuwarstwowa – dłuższa okrywowa warstwa i krótszy puch tzw. podszerstek. No i trzeba mieć świadomość, że dwa razy do roku Akita zmienia sierść – jest jej dużo.

W okresie linienia należy codziennie wyczesać Akitę, a poza linieniem to zależy od warunków w jakich jest trzymana i rodzaju sierści, bo nawet wśród Akit zdarza się krótsza, czy dłuższa szata i różne jej rodzaje. Gruba warstwa podszerstka powoduje, że Akity są odporne na warunki zewnętrzne i nawet pływając w wodzie, skóra pozostaje czysta i sucha. Kąpiemy niezbyt często, pamiętając aby woda nie wlewała się do uszu.

Pazurki obcinamy w miarę potrzeb, za niewielkie pieniądze można kupić specjalne cążki do obcinania. Jeśli nigdy nie obcinaliśmy to warto zwrócić się po naukę do lekarza weterynarii. Do czyszczenia uszu i oczu należy stosować specjalne preparaty. Zęby należy myć na tyle często aby nie dopuścić do osadzania się kamienia, a co za tym idzie do próchnicy. Brak dbałości o zęby psa może prowadzić do zapalenia dziąseł jak i do zaburzeń w trawieniu.

Mając Akitę-suczkę dobrze jest zaopatrzyć się w majtki z wymiennymi wkładkami, mogą się przydać gdy przyjdzie pora cieczki. Akity mają dwa razy do roku cieczkę i z praktyki wiem, że takie majtki im specjalnie nie przeszkadzają, a nasze sprzęty w domu ochronią przed zabrudzeniem.

Aby nasza Akita była zdrowa należy regularnie poddawać ją badaniom u weterynarza. Akity rzadko mają problemy ze stawami i dysplazją stawów, ale profilaktycznie dobrze jest prześwietlić stawy. Prześwietlenie powinno robić się w wieku 6 – 12 miesięcy.